Ulga na terminale płatnicze traci na znaczeniu
Nowe rozwiązania techniczne oraz sposoby współpracy z przedsiębiorcami proponowane przez dostawców urządzeń płatniczych mogę spowodować, że ulga na terminale płatnicze będzie wykorzystywana w coraz mniejszym zakresie – co może być impulsem dla wprowadzenia zmian w przepisach podatkowych.
Ulga na terminale płatnicze została wprowadzona do ustaw o podatkach dochodowych z początkiem stycznia 2022 roku w ramach Polskiego Ładu wraz z innymi ulgami, np. ulgą na robotyzację czy na prototyp, jako dodatkowa zachęta podatkowa dla przedsiębiorców, rozpoczynających przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego. W praktyce może ona pozytywnie wpływać na zmniejszanie barier w zakresie prowadzenia sprzedaży (wygodne płatności dla użytkowników). Drugim celem jest maksymalna adopcja płatności bezgotówkowych kosztem wykorzystywania gotówki w handlu.
Proponowana ulga była jednym z nowych rozwiązań dla systemu podatkowego, przy czym głównym celem pakietu zmian była chęć tworzenia przyjaznego systemu podatkowego oraz wprowadzenie szeregu uproszczeń, po trudnym okresie pandemii i na jej późniejsze skutki.
Zakres ulgi
Na wstępie należałoby pokrótce przypomnieć w jakim zakresie ulga na terminale może wspierać przedsiębiorców. Ulga dotyczy tych podatników, uzyskujących przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, którzy, zgodnie z art. 18ef ustawy o CIT oraz art. 26hd ustawy o PIT, ponieśli wydatki na nabycie terminala płatniczego oraz wydatki związane z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu takiego terminala płatniczego. Korzystanie z ulgi nie pozbawia prawa do uwzględnienia wydatku poniesionego na nabycie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta